Divos no desmit gadījumiem iegūst kontroli pār datoriem, bet astoņos rada iespēju tos inficēt ar ļaunatūru.

Simulētā digitālās drošības uzbrukumā Latvijas uzņēmumiem divos no desmit gadījumiem sasniegts augsta riska apdraudējums – izvilinātas darbinieku paroles vai ar ļaunatūras palīdzību iegūta iespēja kontrolēt darbinieka datoru, piemēram, nošifrēt visus datus uzņēmumā, lai izspiestu izpirkuma maksu, atklāj Digitālās drošības alianses un IT drošības auditora SIA “IT Centrs” veiktais sociālās inženierijas eksperiments.

Drošāka interneta dienā 7. februārī Digitālās drošības alianse (DDA), kurā apvienojušies Latvijas Komercbanku asociācija, Swedbank, DEAC, LMT, “IT Centrs” un Possible.lv, aicina uzņēmumus pievērst uzmanību darbinieku izglītošanai par digitālās drošības jautājumiem.

Hakeri izvēlas vieglāko ceļu, un šobrīd tā ir darbinieku nezināšana un elementāras digitālās drošības higiēnas neievērošana. Īstenotajā uzbrukumā izmantojām vienkāršu un hakeriem iecienītu uzbrukuma veidu – darbinieks saņem šķietami nevainīgu e-pastu, kura sliktākajā scenārijā aiz ziņkāres iespējams uzspiest uz inficētas saites vai pat atdot savu paroli,” skaidro DDA vadītāja Marta Krivade. Astoņos uzņēmumos no desmit vismaz viens darbinieks atvēris saņemtajā e-pastā ieteikto saiti, kas potenciāli rada ļaunatūru piekļuves iespējas.

Cik vājš ir ķēdes vājākais posms, tik stipra ir visa uzņēmuma biznesa aizsardzība. Tikai divi no desmit uzņēmumiem testu izturēja – darbinieki uz viltus e-pastiem neuzķērās. Daudzi biznesa vadītāji pat neapzinās, cik vienkārši ar viltus e-pasta starpniecību iespējams iegūt uzņēmumam sensitīvus datus, piekļūt tā sistēmām, sadarbības partneriem un klientiem, kā arī nošifrēt datus, lai izspiestu naudu par to atšifrēšanu,” stāsta “IT Centrs” dibinātājs un vadošais konsultants Agris Krusts.

DDA sadarbībā ar neatkarīgu IT drošības auditoru SIA “IT Centrs” un 10 Latvijas uzņēmumiem īstenoja sociālās inženierijas testu, kurā pārbaudīja darbinieku digitālās prasmes un modrību, saņemot it kā vīrusu saturošu e-pastu. Testā tika simulēts pikšķerēšanas uzbrukums, izmantojot internetā publiski pieejamo informāciju par uzņēmumu un dažādus e-pastu scenārijus – pieteikšanās darbā, pakalpojumu iegāde, aicinājumi pārbaudīt paroļu drošību vai autorizēties citās vietnēs. E-pasti mudināja saņēmējus lejupielādēt pielikumus vai datnes no interneta. Šajā gadījumā tas bija ar uzņēmumiem saskaņots un īpaši izstrādāts, drošs, kontrolēts uzbrukums, kā rezultātā uzņēmumi iegūst rekomendācijas, kas palīdzēs izglītot darbiniekus par drošu uzvedību digitālajā vidē. Sociālās inženierijas testu DDA sadarbībā ar “IT Centrs” īstenoja 2017. gada janvārī un februārī. Eksperimentā piedalījās 10 uzņēmumi, un rezultāti, ievērojot konfidencialitātes vienošanos, tiek izmantoti anonīmi apkopotā veidā.

DDA atgādina par uzņēmumiem svarīgākajiem digitālās drošības pasākumiem: darbinieku digitālās drošības zināšanu un atbildības veidošana, iemācot kritiski izvērtēt un pamanīt aizdomīgus sūtījumus, rezerves kopiju regulāra veidošana un glabāšana atsevišķi no datora, drošu paroļu politika, visu ierīču regulāra antivīrusa un citu programmatūru atjaunošana.

Digitālā drošības alianse ir 2016. gadā dibināta biedrība, kas apvieno valsts institūcijas, nevalstisko sektoru un uzņēmumus ar mērķi izglītot sabiedrību un uzņēmējus par digitālās drošības jautājumiem, veicināt pārdomātu rīcību digitālajā vidē, kā arī stiprināt sabiedrības un valsts digitālo drošību. DDA šobrīd apvienojušies Latvijas Komercbanku asociācija, Swedbank, DEAC, LMT, IT Centrs un Possible.lv. Vairāk par digitālās drošības jautājumiem var uzzināt www.edrosiba.lv.

Ielādēt vēl rakstus, kuru autors ir  haker
Load More In 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Iesakām izlasīt

8 iemesli, kāpēc uzņēmumam nepieciešams digitālais mārketings

Digitālais laikmets ir ieviesis jaunu mārketinga formu uzplaukumu, un uzņēmumi, kas neizma…