Izmantojot jaunākās tehnoloģijas un start-up pieeju jaunu pakalpojumu attīstībā, Lattelecom īsā laikā izbūvējis lietu interneta tīklu (IoT – Internet of Things) visā galvaspilsētā. Tādejādi jau no 1. jūlija Rīgā uzņēmumiem pieejami Lattelecom piedāvātie risinājumi gudrās pilsētas un gudrās ražošanas jomās, kā arī lietu interneta infrastruktūra, ko jaunu produktu attīstībai var izmantot start-up ekosistēma. Tīkla izvēršana aktīvi turpinās arī citviet Latvijā (Rēzeknē, Cēsīs, Talsos, Jūrmalā u.c.).

Lattelecom lietu interneta tīkla izveidei ir izmantota jaunākās paaudzes (LPWan – Low-Power Wide-Area Network) tehnoloģija, kas no bezvadu un mobilā interneta atšķiras ar zemām uzturēšanas izmaksām, mazu enerģijas patēriņu un iespēju pieslēgt tīklā neierobežotu ierīču skaitu. Tehnoloģija darbojas uz radioviļņu principa, nodrošinot plašu interneta pārklājumu, ar kuru palīdzību tiek darbinātas dažādas ierīces un sensori. Tīkls pieejams grūti sasniedzamās vietās, kur ierastie bezvadu interneta veidi lielākoties nav pieejami – ēku pagrabos, objektos ar biezām betona vai ķieģeļu sienām.

“Lietu interneta tīkla infrastruktūru un risinājumus esam izveidojuši sadarbībā ar Eiropas vadošajiem izstrādātājiem, piemēram Actility S.A. un daloties pieredzē ar vadošajiem telco uzņēmumiem Eiropā. Projektu realizējām, izmantojot jaunākos un efektīvākos biznesa principus – lean un startup pieeju.  Tāpēc varējām ierīkot infrastruktūru  pusgada laikā, kas ir aptuveni 2x ātrāk, salīdzinot ar citiem tirgus spēlētājiem un infrastruktūras attīstības projektiem,” stāsta Krists Avots, Lattelecom attīstības dienesta direktors, “esam atvērti arī citu Latvijas uzņēmumu un start-up iniciatīvām radīt un ieviest jaunus pakalpojumus, izmantojot mūsu infrastruktūru un palīdzēt šos risinājumus nest arī tālāk Eiropā un pasaulē.”

Lietu interneta tīkls ir īpaši noderīgs uzņēmumiem, lai ar sensoru palīdzību attālināti nolasītu skaitītāju rādījumus, piemēram, komunālo pakalpojumu sniedzējiem un apsaimniekotājiem ūdens skaitītāju nolasīšanai un elektroenerģijas patēriņa uzskaitei, kā arī saldētavu un aukstuma iekārtu temperatūras kontrolei uzņēmumiem, kas ražo vai tirgo pārtikas produktus u.tml. Lietu interneta tīkls ir paredzēts risinājumiem, kurā datu avoti ir ģeogrāfiski izkliedēti un, izmantojot ierastos tīkla resursus, datu apkopošana prasa daudz laika un resursus.

Jūrmalas ūdens vienu no populārākajiem Lattelecom piedāvātajiem lietu interneta risinājumiem – telemetriju – sāka ieviest pirms diviem gadiem un tas palīdz ietaupīt līdzekļus un būt efektīvākiem, stāsta Jūrmalas ūdens IT speciālists Romāns Kauškalis: “Pirmkārt, informāciju par ūdens patēriņu mēs redzam jebkurā laikā, nevis tikai reizi mēnesī. Tas dod mums iespēju nekavējoties pamanīt patēriņa strauju pieaugumu, kas var signalizēt par ūdensvada plīsumu. Līdz ar to varam nekavējoties reaģēt un paši pārbaudīt trasi, nevis gaidīt klientu sūdzības. Otrkārt, darbiniekiem vairs nav jābrauc nolasīt mērījumus, tādēļ varam viņus norīkot citu uzdevumu veikšanai. Un treškārt, telemetrija ļoti palīdz cīņā pret krāpniekiem. Mērierīce automātiski mums ziņo par kļūdu, ja skaitītājs sācis griezties pretējā virzienā vai tā darbība tiek traucēta ar magnēta palīdzību. Līdz ar to darbinieki jebkurā laikā var ierasties un pārbaudīt problēmas iemeslus.”

Tīkla priekšrocības iespējams izmantot arī privātpersonu vajadzībām, dažādu “gudrās mājas” risinājumu ieviešanai, piemēram, lai ietaupītu izdevumus un uzlabotu mājokļa drošību, ierīkojot savās mājās attālināto temperatūras kontroli, videonovērošanu, kustību sensorus un citus risinājumus.

Starptautiskie eksperti prognozē, ka jau tuvākajā laikā, dažādas ierīces vairs nedarbosies līdz šim ierastajā veidā, individuāla katra par sevi, bet tās būs saslēgtas vienotā tīklā un spēs automātiski “apmainīties ar informāciju”. Aplēses liecina, ka 2020. gadā jau 28% lietu interneta ierīču tiks savienotas specializētajā tīklā.[1] Specializētais lietu interneta tīkls ierīkots jau daudzviet pasaulē, piemēram, Nīderlandē, Beļģijā, Francijā, Ungārijā, Igaunijā, ASV, Dienvidkorejā un citur.

 

Vairāk informācijas par LPWAN tehnoloģiju https://www.lora-alliance.org/

[1] Cisco Visual Networking Index: Global Mobile Data Traffic Forecast Update, 2015–2020 White Paper

 

Ielādēt vēl rakstus, kuru autors ir  haker
Load More In 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Iesakām izlasīt

8 iemesli, kāpēc uzņēmumam nepieciešams digitālais mārketings

Digitālais laikmets ir ieviesis jaunu mārketinga formu uzplaukumu, un uzņēmumi, kas neizma…