Tehnoloģiju uzvaras gājiens un to eksponenciālais pieaugums mūsu ikdienas dzīvē ir veicis kardinālas izmaiņas nākotnes darba tirgū. Eksperti prognozē milzu lēcienu zinātnē, ražošanā, izglītībā un daudzās citās dzīves jomās. Viedās tehnoloģijas ir klāt un tās aizvietos daudzas darbavietas.

Pašmāju IT uzņēmums Squalio ir atklājis jaunu video platformu ID-Factor.com, kurā Latvijas, Baltijas un pasaules vadošie tehnoloģiju ražotāji, startapi un citi progresīvi, un strauji augoši uzņēmumi dalās pieredzē un tendencēs par biznesa attīstību, izmantojot tehnoloģijas un modernus IT rīkus.

Automatizācija

Mākslīgais intelekts mums ir visapkārt. Spotify, Siri, Google, IBM Watson un daudzi citi mums jau vairāk vai mazāk zināmi servisi atvieglo mūsu ikdienu, sniedzot ātrāku un profesionālāku apkalpošanu. Lai arī pagaidām mākslīgā intelekta spējas ir visai ierobežotas, tā primārais uzdevums būs automatizēt dažādus procesus, kas padarīs klientu apkalpošanu ātrāku, efektīvāku un ievērojami lētāku no uzņēmēju skatu punkta.

“Apkalpošanas sfēru sagaida lielas pārmaiņas un pirmie, kas to izjutīs būs šoferi. Pašbraucošās automašīnas jau ir klāt, Google ar tām ir iemūžinājis teju visus pasaules ceļus. Tās izraisa mazāk avāriju, nelieto telefonu pie stūres, nenogurst un nav jāmaksā alga, kas transporta jomā uzņēmumam vien sastāda aptuveni 30% no izmaksām,” norāda Endrjū Kings, piebilstot, ka automatizācija ir neizbēgama un cilvēkiem ir jāadaptējas gaidāmajām pārmaiņām, laicīgi apgūstot jaunas un pieprasītas specializācijas.

Pēc dažādu analītiķu aplēsēm apdraudētas ir aptuveni 40% darbavietu. Taču tie ir 40% darbaspēka, kas varēs specializēties jaunām un pieprasītām profesijām. Līdzīgi kā industrializācija atbrīvoja darbiniekus no vienmuļa darba pie konveijera līnijām, mākslīgais intelekts dos jaunas iespējas cilvēkiem pilnveidoties jaunās profesijās.

Pārkvalifikācija ir neizbēgama 

Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) mierina, ka tehnoloģiju attīstība nodrošina iespēju palielināt darba ražīgumu un tādējādi iespēju celt darba algas uzņēmumos un arī iespēju samazināt darba stundu skaitu. Tehnoloģiju attīstības rezultātā rodas arī jaunas darba vietas, turklāt, katra augsti apmaksāta darba vieta rada vairākas papildus zemāk apmaksātas darba vietas pakalpojumu sfērā.

“Darbaspēka pārkvalificēšanās visa darba mūža garumā ir tehnoloģiskā progresa sekas un tas ir neizbēgami. Jo straujāks progress, jo īsāks ir skolā iegūto zināšanu lietošanas periods,” norāda LDDK ģenerāldirektore Līga Meņģelsone.

Automašīnas izkonkurēja zirgu tramvajus un ormaņus, taču automašīnu skaita pieaugums radīja darbavietas ne tikai šoferiem, bet arī autoremonta un vairāku citu pakalpojumu nozarei.

Realitāti var papildināt

Spilgts piemērs moderno tehnoloģiju pielietošanai uzņēmējdarbībā, ir pašmāju papildinātās realitātes aplikācijas Overly autori.

“Papildinātā realitāte ir jauns medijs, ar kura starpniecību praktiski jebkuru produktu var padarīt interaktīvu. Visi, kas ir redzējuši Harija Potera filmas, atceras “dzīvās bildes”. Ar papildinātās realitātes palīdzību mēs varam atdzīvināt žurnāla modeles, vai arī salonā novietot fiziski neesošo automobili ar pilnu informatīvo atbalstu par visām tā īpašībām, tai skaitā kur jālej dzesēšanas šķidrums, kur atrodas drošinātāji un citas noderīgas lietas,” norāda Overly līdzīpašnieks Ainārs Kļaviņš.

Papildinātā realitāte ir savā attīstības sākumposmā. Ja šobrīd ir nepieciešama viedierīce, lai “atdzīvinātu” žurnālu vai konfekšu kasti, tad nākotnē būs pieejamas ērti lietojamas lēcas, kas mūsu apkārtni padarīs ievērojami interesantāku.

Pasaules start-up vilnis ir radījis veselu lērumu ar inovatīviem produktiem un devis nepieciešamo grūdienu daudziem uzņēmējiem. Informācijas tehnoloģijas ar mākslīgā intelekta strauji augošo potenciālu un plašajām pielietošanas spējām radīs apvērsumu darba tirgū un mums ir laiks tam pienācīgi sagatavoties.

Ielādēt vēl rakstus, kuru autors ir  haker
Load More In 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Iesakām izlasīt

8 iemesli, kāpēc uzņēmumam nepieciešams digitālais mārketings

Digitālais laikmets ir ieviesis jaunu mārketinga formu uzplaukumu, un uzņēmumi, kas neizma…